تجهیزات آتش نشانی – آتشران

خطرات شغل آتش نشانی حین انجام عملیات کدامند؟

خطرات شغل آتش نشانی

طبق تحقیقات شرکت آتشران تولید کننده انواع جعبه‌ آتش نشانی و کپسول‌های آتش نشانی خطرات شغلی که توسط آتش نشانان تجربه می‌شود ممکن است به عنوان جسمی (عمدتا شرایط ناایمن، استرس گرمایی و استرس ارگونومیک)، شیمیایی و روانشناختی طبقه بندی شوند. میزان قرار گرفتن در معرض خطراتی که ممکن است یک آتش نشان در یک آتش سوزی معین داشته باشد بستگی به سوزاندن، ویژگی‌های احتراق آتش، ساختاری که در آتش است، وجود مواد شیمیایی غیر سوختی و اقدامات انجام شده بستگی دارد.

برای مهار آتش، حضور قربانیانی که به نجات نیاز دارند و موقعیت یا خط وظیفه است که توسط آتش نشان در هنگام جنگ با آتش برگزار می‌شود. خطرات و میزان قرار گرفتن در معرض تجربه شده توسط اولین آتش نشان برای ورود به ساختمان در حال سوختن نیز با آتش نشانان آتش نشانی که بعدا وارد می‌شوند یا بعد از خاموش شدن شعله‌های آتش تمیز می‌شوند، متفاوت است.

 

خرید جعبه آتش نشانی

 

معمولا در بین مشاغل آتش نشانی فعال در هر تیم، انتقال منظم پرسنل بین سالن‌های آتش نشانی، چرخش وجود دارد. آتش نشانان نیز ممکن است دارای مقام و وظایف ویژه‌ای باشند. سروان‌ها خدمه را همراهی و هدایت می‌کنند اما هنوز هم به طور جدی درگیر درگیری با آتش در محل هستند. فرماندهان آتش نشانی روسای سازمان آتش نشانی هستند و فقط در بدترین آتش سوزی‌ها از حضور آن‌ها استفاده می‌شود.

 

خطرات فیزیکی عملیات برای آتش نشانان

 

خطرات فیزیکی عملیات برای آتش نشانان

 

خطرات جسمی زیادی در آتش سوزی وجود دارد که می‌تواند منجر به صدمات جسمی جدی شود. دیوارها، سقف‌ها و کف‌ها می‌توانند به طور ناگهانی از بین بروند و آتش، افراد آتش نشانی را به دام بیندازد برای همین است که استفاده درست از تجهیزاتی مانند کپسول آتش نشانی و تجهیزات ایمنی بسیار مهم است. شرایط آتش سوزی که منجر به شعله ور تر شدن آتش می‌شوند ممکن است آتش نشان را درگیر کرده و یا مسیرهای فرار را قطع کنند. با تمرین فشرده، تجربه شغلی، شایستگی و آمادگی جسمانی خوب می‌توان میزان و تعداد صدمات را به حداقل رساند. با این حال، ماهیت کار به گونه‌ای است که آتش نشان ممکن است با محاسبه اشتباه، شرایط یا در هنگام نجات در موقعیت‌های خطرناک قرار گیرد.

برخی از ایستگاه‌های آتش نشانی داده‌های رایانه‌ای را در مورد سازه‌ها، مواد و خطرات احتمالی که احتمالاً در این منطقه با آن‌ها روبرو هستند گردآوری کرده‌اند. دسترسی سریع به این پایگاه داده‌ها به خدمه در پاسخ به خطرات شناخته شده و پیش بینی موقعیت‌های احتمالاً خطرناک کمک می‌کند.

 

بیشتر بخوانید: احتراق به چه معناست؟

 

خطرات حرارتی عملیات برای آتش نشانان

استرس گرما در حین آتش سوزی ممکن است از هوای گرم، گرمای تابشی، تماس با سطوح داغ یا گرمای درون زا ناشی شود. تمام دودها از جمله آتش سوزی‌های چوبی ساده، با استنشاق غلیظ خطرناک و بالقوه کشنده است. دود یک ترکیب متغیر از ترکیبات است. سمیت دود در درجه اول به سوخت، گرمای آتش و اینکه آیا اکسیژن برای احتراق در دسترس است بستگی دارد. آتش نشانان در صحنه آتش سوزی اغلب در معرض مونواکسید کربن، سیانید هیدروژن، دی اکسید نیتروژن، دی اکسید گوگرد، هیدروژن کلرید، آلدهیدها و ترکیبات آلی مانند بنزن قرار دارند. ترکیبات مختلف گاز درجات مختلفی از خطر را نشان می‌دهند. فقط مونوکسید کربن و هیدروژن سیانید معمولاً در غلظت‌های کشنده در آتش سوزی‌ها تولید می‌شوند.

مونوکسید کربن شایع ترین، مشخصه و جدی ترین خطر حاد آتش سوزی است مونوکسید کربن به هموگلوبین به سرعت در خون جمع می شود. مقادیر زیاد کربوکسی هیموگلوبین ممکن است به مرگ منجر شود، بین شدت دود و میزان مونواكسید كربن موجود در هوا ارتباط مستقیمی وجود ندارد. آتش نشانان باید به ویژه در مرحله تمیز کردن از سیگار کشیدن اجتناب کنند، زیرا این امر به افزایش سطح منواکسید کربن موجود در خون می‌افزاید. سیانید هیدروژن از احتراق دمای پایین تر مواد غنی از نیتروژن، از جمله الیاف طبیعی مانند پشم و ابریشم و همچنین مصنوعات رایج مانند پلی اورتان و پلی آکریلونیتریل تشکیل می‌شود.

خطرات روانی عملیات برای آتش نشانان

 

خطرات روانی عملیات برای آتش نشانان

 

یک آتش نشان وارد شرایطی می‌شود که دیگران از آن فرار می‌کنند، و در معرض خطر شخصی فوری بزرگتر از تقریباً در هر شغل غیرنظامی دیگری قرار دارند. موارد بسیاری وجود دارد که می‌توانند در هر آتش سوزی اشتباه کنند و روند آتش سوزی جدی اغلب غیرقابل پیش بینی است. علاوه بر امنیت شخصی، آتش نشان باید نگران امنیت دیگران در معرض خطر آتش سوزی باشد. نجات قربانیان یک فعالیت ویژه استرس زا است.

زندگی حرفه‌ای یک آتش نشان بیش از یک دور بی پایان انتظار اضطراب است که توسط بحران‌های استرس زا خسته می‌شود. آتش نشانان از بسیاری از جنبه‌های مثبت کار خود لذت می‌برند. آتش نشانی یکی از مشاغل بسیار مورد احترام جامعه است. پس از استخدام یک آتش نشان، امنیت شغلی در بخش‌های آتش نشانی شهری تا حد زیادی تضمین می‌شود و معمولاً حقوق و دستمزد با سایر مشاغل مقایسه می‌شود. آتش نشانان همچنین از حس قوی عضویت در تیم و پیوند گروهی برخوردار هستند. این جنبه‌های مثبت شغل جنبه‌های استرس زا را جبران می‌کند و تمایل دارد از آتش نشان در برابر پیامدهای عاطفی استرس مکرر محافظت کند.

با صدای زنگ هشدار، یک آتش نشان به دلیل غیرقابل پیش بینی بودن ذاتی وضعیتی که قرار است با آن روبرو شود، اضطراب فوری را تجربه می‌کند. استرس روانی که در این لحظه تجربه شده است به همان اندازه بزرگ و شاید بیشتر از هر استرس است که در طول دوره پاسخگویی به زنگ خطر وجود دارد. شاخص‌های فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی استرس نشان داده است که آتش نشانان در کار وظیفه استرس روانی را تحمل کرده‌اند که منعکس کننده الگوهای ذهنی درک شده از فشار روانی و میزان فعالیت در ایستگاه است.

 

 

خطرات سلامتی در عملیات برای آتش نشانان

 

خطرات سلامتی در عملیات برای آتش نشانان

 

  • سرطان ریه

اگر بخواهیم ارزیابی ریسک شغل آتش نشانی را انجام دهیم، می‌توان گفت سرطان ریه دشوارترین محل سرطان برای ارزیابی در مطالعات اپیدمیولوژیک آتش نشانان بوده است.

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد کار به عنوان آتش نشان در خطر ابتلا به سرطان ریه نقش دارد. این بیشتر در بین آتش نشانان مشاهده می‌شود که بیشترین میزان مواجهه را دارند و طولانی ترین زمان کار می‌کنند. خطر اضافه شده ممکن است بیشتر در معرض خطر سیگار کشیدن باشد.

  • بیماری قلبی

شواهدی وجود دارد، که در درجه اول از مطالعات بالینی، مبنی بر اینکه خطر جبران ناپذیر قلب و خطر حمله قلبی با فشار حداکثر ناگهانی و به دنبال قرار گرفتن در معرض مونوکسید کربن، وجود دارد. به نظر که این مسئله به خطر بیشتری از حملات قلبی منجر به مرگ بعد از زندگی تبدیل شود، اما اگر یک آتش نشان در طی یا یک روز پس از آتش سوزی دچار حمله قلبی شود، منطقی خواهد بود که آن را مرتبط با کار بدانیم. بنابراین هر پرونده باید با آگاهی از خصوصیات فردی تفسیر شود، اما شواهد حاکی از خطر کلی بالا برای همه آتش نشانان نیست.

  • بیماری ریه

قرار گرفتن در معرض غیر معمول، مانند قرار گرفتن در معرض شدید در معرض دود پلاستیک‌های سوزان، مطمئنا می‌تواند باعث سمیت شدید ریه و حتی ناتوانی دائمی شود. آتش نشان معمولی ممکن است با تغییرات کوتاه مدت مشابه آسم همراه باشد و طی روزها برطرف شود. به نظر نمی‌رسد که این امر منجر به افزایش خطر مرگ در اثر بیماری مزمن ریه شود، مگر اینکه در معرض شدت غیر منتظره‌ای قرار داشته باشید (خطر مرگ ناشی از عواقب استنشاق دود)

  • صدمات

صدمات مرتبط با آتش نشانی قابل پیش بینی است: سوختگی، افتادن و ضربه به علت سقوط اجسام مرگ و میر ناشی از این علل به طور قابل توجهی در بین آتش نشانان نسبت به سایر کارگران افزایش یافته است. مشاغل موجود در آتش نشانی ریسک بالایی در برابر سوختگی دارند، به ویژه شامل مواردی از قبیل ورود زود هنگام و آتش نشانی نزدیک، مانند نگه داشتن نازل است. سوختگی همچنین بیشتر مربوط به آتش سوزی زیرزمین است.

  • ارگونومی

آتش نشانی یک شغل بسیار سخت است و اغلب در شرایط شدید محیطی انجام می‌شود. خواسته‌های آتش نشانی پراکنده و غیرقابل پیش بینی است که با مدت طولانی انتظار بین دوره‌های فعالیت شدید مشخص می‌شود.

پس از شروع آتش نشانی فعال، آتش نشانان سطح فشار خود را در سطح نسبتاً ثابت و شدید حفظ می‌کنند. هرگونه فشار اضافی در قالب برخورد با تجهیزات حفاظتی یا نجات قربانی، هرچند که برای محافظت لازم باشد، عملکرد را کاهش می‌دهد زیرا آتش نشانان در حال حاضر حداکثر توان خود را تحت فشار قرار می‌دهند. استفاده از تجهیزات حفاظت شخصی، مطالبات فیزیولوژیکی جدیدی را به آتش نشانان تحمیل كرده است، اما دیگران را با كاهش میزان مواجهه از بین می‌برد.

آتش نشانان میزان فشار خود را در یک الگوی مشخصه در شرایط شبیه سازی شده آتش تنظیم می‌کنند، همانطور که توسط ضربان قلب منعکس می‌شود. در ابتدا ، ضربان قلب آن‌ها به سرعت در دقیقه اول به 70 تا 80٪ حداکثر افزایش می‌یابد. با پیشرفت آتش سوزی، آنها ضربان قلب خود را در حداکثر 85 تا 100٪ حفظ می‌کنند.

نیازهای انرژی آتش نشانی با توجه به شرایط شدید که در بسیاری از آتش سوزی‌های داخل کشور مشاهده می‌شود پیچیده است. نیازهای متابولیکی برای مقابله با گرمای بدن باقی مانده، گرمای ناشی از آتش سوزی و از بین رفتن مایعات از طریق تعریق باعث افزایش فشارهای بدنی می‌شود.

بیشترین فعالیت شناخته شده، جستجوی ساختمان و نجات قربانی توسط (اولین آتش نشان برای ورود به ساختمان) است، در نتیجه بالاترین میانگین ضربان قلب 153 ضربان در دقیقه و بالاترین افزایش درجه حرارت رکتال 1.3 درجه سانتیگراد است. خدمت به عنوان “کمک ثانویه” (ورود به ساختمان در زمان‌های بعدی برای مقابله با آتش سوزی یا انجام جستجوها و نجات‌های اضافی) بعدی بیشترین فشار را دارد ، به دنبال آن آتش نشانی بیرونی و خدمت به عنوان ناخدای خدمه (هدایت آتش نشانی، معمولاً در فاصله ای از آتش). سایر کارهای خواستار، در کاهش ترتیب هزینه‌های انرژی، صعود از نردبان، کشیدن شیلنگ آتش، حمل نردبان مسافرتی و بالا بردن نردبان است.

در حین آتش نشانی، دمای هسته بدن و ضربان قلب طی مدت زمان چند دقیقه از یک چرخه پیروی می‌کنند: هر دو در پاسخ به کار، اندکی افزایش می‌یابند، سپس هر دو بیشتر در نتیجه قرار گرفتن در معرض گرمای محیطی افزایش می‌یابند و متعاقباً با سرعتی بیشتر افزایش می‌یابند. فشار زیاد کار در شرایط تنش گرما پس از 20 تا 25 دقیقه، مدت زمان معمول مجاز برای کار داخلی توسط که توسط آتش نشانان استفاده می‌شود، استرس فیزیولوژیکی در حد قابل تحمل توسط یک فرد سالم باقی می‌ماند. با این حال، در آتش نشانی‌های گسترده که برای ورود مجدد متعدد، بین تغییرات بطری هوا برای خنک شدن، زمان کافی وجود ندارد، که منجر به افزایش تجمعی دمای هسته و افزایش خطر استرس گرما می‌شود.

 

 

حفاظت شخصی در عملیات برای آتش نشانان

آتش نشانان نیروی خود را در حین جنگیدن با آتش سوزی به حداکثر می‌رسانند. در شرایط آتش، تقاضای فیزیکی با تقاضای متابولیکی مقابله با گرما و از بین رفتن مایعات پیچیده است. اثر ترکیبی از گرمای داخلی تولید شده در حین کار و گرمای خارجی ناشی از آتش سوزی ممکن است منجر به افزایش قابل توجهی درجه حرارت بدن شود. وقفه‌های فاصله نیم ساعته برای تغییر SCBA کافی نیست برای دستگیری این صعود در دما، که می‌تواند در آتش نشانی طولانی مدت به مقادیر خطرناک برسد. اگرچه ضروری است، حفاظت شخصی، به ویژه SCBA، بار قابل توجهی انرژی اضافی را به آتش نشانان تحمیل می‌‍کند. لباس‌های محافظ نیز هنگام خیس شدن بسیار سنگین تر می‌شوند.

اگرچه آتش نشانان موظفند در کار خود از تجهیزات مختلف حفاظت شخصی استفاده کنند، اما حفاظت از تنفس بسیار مشکل است و بیشترین توجه را به خود جلب کرده است. از جمله آن‌ها ویژگی‌های دستگاه تنفسی، خصوصیات فیزیولوژیکی کاربر و اثرات متقابل با سایر تجهیزات محافظت‌های شخصی و با شرایط محیطی است.

 


دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *