تجهیزات آتش نشانی – آتشران

همه چیز درباره شیر آتش نشانی + انواع شیر آتش نشانی

انواع شیر آتش نشانی

شیر آتش نشانی چیست؟

از شیر آتش نشانی به منظور اطفا حریق استفاده می‌شود. این شیرها که بطور مستقیم به آب منطقه متصل هستند را در مکان‌های مختلف مانند مکان های تجاری، صنعتی، آموزشی نصب می‌کنند تا در زمان وقوع حریق آتش نشانان بتوانند با استفاده از آب عملیات اطفا حریق را سریعا انجام دهند.
شیرهای آتش نشانی در انواع و سایزهای مختلف تولید می‌شوند که در اینجا به آن‌ها می‌پردازیم:

انواع شیر آتش نشانی

به طور کلی شیرهای آتش نشانی به دو دسته شیر آتش نشانی ایستاده و شیر آتش نشانی زیر زمینی تقسیم می‌شوند:

شیر آتشنشانی ایستاده

شیر آتش نشانی ایستاده یک شیر معمولا قرمز رنگی است که اکثر ما آن را در سر چهار راه ها و خیابان ها دیده‌ایم. این نوع شیرهای آتش نشانی در داخل یا خارج از یک ساختمان، محوطه پارکینگ، ناحیه صنعتی، معدن، جاده و غیره قرار داده می شود و به شبکه خدمات آب شهرداری و یا خدمات آب خصوصی متصل است به شیوه‌ای که برای تامین فوری آب مورد نیاز آتش نشانان برای خاموش کردن آتش طراحی می‌شوند.

بیشتر بخوانید: اسپرینکلر آتش نشانی

 

شیر آتش نشانی ایستاده خود به دو دسته شیر آتش نشانی ایستاده خشک و شیر آتش نشانی ایستاده تر تقسیم می‌شود:

شیر آتش نشانی ایستاده خشک

در حالت عادی محفظه فوقانی این نوع شیر خشک است و خارج از سطح زمین نصب می‌شود. با باز کردن شیر اصلی، محفظه آن پر از آب می‌شود. شیر آتش نشانی ایستاده خشک مجهز به سیستم تخلیه است بطوریکه پس از بسته شدن شیر اصلی، بصورت خودکار عمل تخلیه انجام می‌شود.

مزایای شیر ایستاد خشک

  • این شیر برای مناطق سردسیر و مناطقی که امکان یخ زدگی وجود دارد مناسب است.
  • این شیر دارای مکانیزم ضربه گیر است که مانع از خروج آب در زمان حادثه می‌شود.

 

 

شیر آتش نشانی ایستاده تر

بخش فوقانی این شیر روی سطح زمین نصب می‌شود اما دائما محفظه این شیر پر از آب است. این شیر فاقد شیر اصلی است اما در هر کدام از خروجی ها شیر جداگانه‌ای نصب شده است.
این نوع شیر فاقد مزیت‌هایی است که برای شیر ایستاده خشک گفتیم بنابراین برای استفاده در مناطقی که در معرض یخ زدگی می‌باشد مناسب نیست و در برابر حوادث به دلیل نداشتن سیستم ضربه گیر مانع خروج آب نمی‌شود.

 

شیر آتش نشانی ایستاده

 

جهت اطلاع از قیمت جعبه آتش نشانی کلیک کنید.

 

قوانین نصب شیرهای آتش نشانی fire hydrant

در بیشتر حوادث، fire hydrant روش اصلی آتش نشانها جهت اطفا حریق در ناحیه شهری است. قوانینی برای نصب شیرهای آتش نشانی در فواصل معین و مشخص وجود دارد. همچنین شیرهای ایستاده آتش‌نشانی باید دسترسی آزاد به ساختمان‌ها، کارخانه‌ها، مناطق شهری و توسعه‌یافته داشته باشد زیرا این ابزار در بحث اطفا حریق جز مهمی از کنترل آتش‌سوزی و امنیت هستند.

برای جلوگیری از استفاده گاه و بی گاه و یا سوء استفاده، شیر هیدرانت نیاز به ابزار خاصی برای باز کردن دارند که بصورت آچار مخصوص در اختیار آتش نشانان است و همچنین پارک کردن اتومبیل در فواصل 3 تا 5 متر از این شیرها ممنوع می‌باشد، منطق اعمال این قوانین این است که در مواقع اضطرار شیر اتش نشانی باید قابل مشاهده و در درسترس آتش نشانان قرار بگیرد.

در مناطق روستایی که سیستم های آب شهری در دسترس نیستند، شیر اتش نشانی خشک برای تامین آب برای مبارزه با آتش سوزی استفاده می‌شوند. شیر آتش نشانی خشک معمولا به وسیله یک لوله بدون فشار و نصب شده است که دارای یک پایان در زیر سطح آب دریاچه یا حوض است به وسیله پمپ خودرو آتش نشانی جهت مکش آب از منبع مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

 

خروجی آب از شیرهای فایرهیدرانت ضد یخ

 

این شیر ها از طریق خروجی 4 اینچ به ماشین‌های آتش نشانی آبرسانی می‌کنند و از دو طرف آن که سایز خروجی آنها 2.5 اینچ می‌باشد بصورت مستقل به شیلنگ‌های آتش نشانی 2.5 اینچ و یا به وسیله تبدیل به شیلنگ‌های 1.5 اینچ آبرسانی می کنند تا عملیات اطفا صورت پذیرد.

آتشران به عنوان مرکز فروش شیلنگ آتش نشانی و همچنین سایر لوازم آتش نشانی فعالیت می‌کند؛ در صورت تمایل برای خرید هر یک از این لوازم، راهنمایی یا مشاوره می‌خواهید با ما در ارتباط باشید. ١٨٨٨ ٨٨٦٨ (خط ویژه)

رنگ شیر فایر هیدرانت معمولا زرد یا قرمز است و دارای امکان ضد یخ بودن نیز هستند زیرا در مناطق سردسیر و در زمستان اگر این امکان در آن‌ها وجود نداشته باشد ممکن است خروجی آب از آن‌ها یخ بزند و دیگر امکان استفاده سریع از این شیرها وجود نخواهد داشت.

شیرهای fire hydrant از جنس چدن های معمولی و یا چدن های نشکن در سایز های 3، 4 و 6 اینچ و طول 135 تا 210 سانتی متر برای اتصال به شبکه اصلی آب از طریق فلنچ متصل می‌گردند، نوع استاندارد این شیر در ایران نیز تولید می گردند که شرکت آتشران مفتخر به تولید آن بصورت استاندارد می‌باشد.

شیر آتش نشانی زیر زمینی

این شیر به طور کامل در زیر زمین و در داخل محفظه خود نصب می‌شود و مجهز به شیر قطع و وصل جریان است. این نوع شیر آتش نشانی، شلنگ و پایه شلنگ دارد و نوع اتصال در این شیر فلنجی است.

 

شیر ضد یخ ایستاده

 


دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *