تجهیزات آتش نشانی – آتشران

آشنایی با انواع خودرو در آتش نشانی و اطفا حریق

انواع ماشین آتش نشانی

حتما وقتی از جلوی ایستگاه های آتش نشانی رد می شویم اولین چیزی که جلوی چشمان ما را می‌گیرد خودروهای مختلف موجود در آن است. در نظر داشته باشید که ایستگاه های آتش نشانی بر سه نوع هستند که در مناطق مختلف با توجه به شرایط آن منطقه ساخته می‌شوند. شاید دوست داشته باشید بدانید داخل ماشین  چه تجهیزاتی است؟ در مقاله امروز آتشران به بررسی انواع ایستگاه های آتش نشانی و انواع ماشین موجود در آن می‌پردازیم و سعی می‌کنیم اطلاعات در مورد خرید ماشین آتش نشانی ایران هم در اختیارتان قرار دهیم.

انواع ایستگاه های آتش نشانی

  • ایستگاه های آتش نشانی تک منظوره یا اطفا حریق

در این ایستگاه ها تجهیزات داخل ماشین دقیق و مخصوصی مانند کپسول آتش نشانی پودر و گاز قرار دارد و کار اصلی این نوع ایستگاه ها نیز اطفا حریق است. البته این بدان معنا نیست که این ایستگاه ها فقط رسیدگی به آتش سوزی ها را در دستور کار دارند. بلکه با تجهیزات پیشرفته‌ای که در ماشین های این ایستگاه ها وجود دارد می‌توانند به بسیاری از حوادث به غیر از آتش سوزی نیز رسیدگی کنند.

  • ایستگاه های آتش نشانی دو منظوره حریق و نجات

ایستگاه هایی هستند که علاوه بر تجهیزات ماشین آتشنشانی برای محصولات حریق، دارای تجهیزات امداد و نجات نیز می‌باشند. این ایستگاه ها با وسایل ویژه ای که در اختیار دارند توانایی رسیدگی به حوادث غیر از آتش سوزی نظیر سیل، آوار، چاه و … را دارند.

  • ایستگاه های پشتیبانی یا چند منظوره

در این نوع ایستگاه ها علاوه بر ماشین های آتش نشانی حریق و نجات، تجهیزات سنگین و فوق سنگین وجود دارد که در زمان نیاز در هنگام بروز حریق یا سایر حوادث به کار گرفته می‌شوند.

سوخت ماشین آتشنشانی چیست؟

سوخت مصرفی ماشین های آتش نشانی بنزین است. در ادامه این مقاله می‌خواهیم شما را با انواع آن که کاربرد بیشتری در اطفا حریق دارند آشنا کنیم.

ماشین های آتش نشانی پرکاربرد در اطفا حریق

ماشین های آتش نشانی

جهت خرید فایر باکس با قیمت مناسب کلیک کنید.

  • خودرو پیشرو آتش نشانی

خودرویی سنگینی است که دارای مخزن آب، پمپ آتش نشانی، تجهیزات هیدرولیکی نجات، انواع تجهیزات آبرسانی و … می‌باشد که در زمان اعزام به ماموریت در جلوی ناوگان خودرویی حرکت کرده و فرمانده تیم آتش نشانی در آن حضور دارد.

این نوع ماشین‌ دارای دو کابین است و حامل آتش نشانانی خواهد بود که به محل آتش سوزی اعزام می‌شوند. این ماشین در تمامی ایستگاه های آتش نشانی تک منظوره که به ایستگاه های حریق معروف هستند وجود دارد.

  • خودروی پسرو

خودروی پسرو همانند خودروی پیشرو، خودرویی سنگین است که دارای مخزن آب، پمپ و تجهیزات آبرسانی است. این ماشین  تک کابین است و بنابراین ظرفیت مخزن آب آن از خودروی پیشرو بیشتر بوده و می‌تواند در حریق ها به عنوان تامین کننده آب مورد نیاز برای خاموش کردن آتش بسیار مفید باشد.

  • خودروی لوله کشی

این وانت آتش نشانی سبک دارای تجهیزات و لوله های لازم جهت آبرسانی از شیرهای آتش نشانی که به  فایر هیدرانت  fire hydrant معروف هستند، به ماشین های آتش نشانی منبع دار است. علاوه بر این مورد، قابلیت ویژه این خوردو توانایی انجام ماموریت های جزئی و کوچک نیز است.

  • خودروی تانکر آب

خودرویی سنگین که داراری مخزن آب به گنجایش 12000 لیتر یا بیشتر است. این ماشین دارای پمپ آتش نشانی نیست و تنها در مواقعی که به دلیل وقوع حریق های گسترده نیاز به آب زیادی باشد به محل آتش سوزی اعزام می‌گردد.

  • خودروهای نجات

این خودروها غالبا خودروهایی سبک هستند و دارای تجهیزات تخصصی نجات می‌باشند. البته انواع سنگین خودروهای نجات نیز در ناوگان خودرویی آتش نشانی وجود دارد که به هنگام نیاز به محل وقوع حوادث اعزام می‌شوند.

  • خودروهای موجود در ایستگاه های آتش نشانی پشتیبانی

این خودروها شامل انواع بیل مکانیکی، لودر، بابکت، جرثقیل، تانکرهای سوخت رسان، ماشین حمل کف و فوم آتش نشانی، ماشین های نورافکن، ماشین حمل دستگاه تنفسی، تریلی های آب، بالابرها و همچنین نردبان ها می‌باشد.

به طور کلی می‌توان گفت برای هر منطقه عملیاتی در بحث آتش نشانی یک ایستگاه پشتیبانی با تجهیزات کامل در نظر گرفته شده است. البته ممکن است برخی از ماشین های آتش نشانی مثل نردبان و بالابر در برخی از ایستگاه های آتش نشانی نیز وجود داشته باشد که وجود آن‌ها بستگی زیادی به نوع ساختمان ها (بلند بودن ساختمان ها) و تراکم جمعیتی در آن منطقه دارد، امیدواریم که توانسته باشیم شما را به درستی با مشخصات این ماشین‌ها آشنا کنیم.

خودرو آتش نشانی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *