برای ارتباط از طریق واتس آپ کلیک کنید
دفتر فروش: تهران، سعادت آباد

تجهیزات آتش نشانی آتشران

واردکننده کلیه تجهیزات آتش نشانی، تولید کننده جعبه آتش نشانی و تامین کننده کپسول آتش نشانی

تلفن مشاوره:
١٨٨٨ ٨٨٦٨ (خط ویژه)

آشنایی با انواع خودرو در آتش نشانی و اطفا حریق

آشنایی با انواع خودرو در آتش نشانی و اطفا حریق

حتما وقتی از جلوی یک ایستگاه آتش نشانی رد می شویم اولین چیزی که جلوی چشمان ما را می گیرد خودروهای مختلف موجود در آن است. در نظر داشته باشید که ایستگاه های آتش نشانی بر سه نوع هستند که در مناطق مختلف باتوجه به شرایط آن منطقه ساخته می شوند. در مقاله امروز آتشران به بررسی انواع ایستگاه های آتش نشانی و خودروهای موجود در آن می پردازیم.

 

ایستگاه های آتش نشانی تک منظوره یا اطفا حریق که در آن ها خودروها و تجهیزات آتش نشانی مخصوص قرار دارد و کار اصلی این نوع ایستگاه ها نیز اطفا حریق می باشد. البته این بدان معنا نیست که این ایستگاه ها فقط رسیدگی به آتش سوزی ها را در دستور کار دارند. بلکه با تجهیزات پیشرفته ای که در خودروهای این ایستگاه ها وجود دارد می توانند به بسیاری از حوادث به غیر از آتش سوزی نیز رسیدگی کنند.

 

ایستگاه های آتش نشانی دو منظوره حریق و نجات ایستگاه های هستند که علاوه بر تجهیزات و خودروهای اطفا حریق، دارای خودروها و تجهیزات امداد و نجات نیز می باشند. این ایستگاه ها با وسایل ویژه ای که در اختیار دارند توانایی رسیدگی به حوادث غیر از آتش سوزی نظیر سیل، آوار، چاه و ... را دارند.

 

ایستگاه های پشتیبانی یا چند منظوره که در این نوع ایستگاه ها علاوه بر خودروهای حریق و نجات، خودروها و تجهیزات سنگین و فوق سنگین وجود دارد که در زمان نیاز در هنگام بروز حریق یا سایر حوادث به کار گرفته می شوند.

 

 مطلب مرتبط: چگونه از جعبه آتش نشانی در شرایط واقعی آتش سوزی استفاده کنیم

 

خودروهای پرکاربرد در آتش نشانی و اطفا حریق

 

خودروهای پرکاربرد در آتش نشانی و اطفا حریق

 

خودروی پیشرو

خودرویی سنگینی است که دارای مخزن آب، پمپ آتش نشانی، تجهیزات هیدرولیکی نجات، انواع تجهیزات آبرسانی و ... می باشد. این خودرو در زما اعزام به ماموریت در جلوی ناوگان خودرویی حرکت کرده و فرمانده تیم آتش نشانی در این خودرو حضور دارد.

این خودرو دارای دو کابین است و حامل آتش نشانانی خواهد بود که به محل آتش سوزی اعزام میشوند. این نوع خودرو در تمامی ایستگاه های آتش نشانی تک منظوره که به ایستگاه های حریق معروف هستند وجود دارد.

 

خودروی پسرو

خودروی پسرو همانند خودروی پیشرو خودرویی سنگین است که دارای مخزن آب، پمپ و تجهیزات آبرسانی است. این خودرو تک کابین است و بنابراین ظرفیت مخزن آب آن از خودروی پیشرو بیشتر بوده و می تواند در حریق ها به عنوان تامین کننده آب مورد نیاز برای خاموش کردن آتش بسیار مفید باشد.

 

خودروی لوله کشی

این وانت سبک دارای تجهیزات و لوله های لازم جهت آبرسانی از شیرهای آتش نشانی که به شیر ایستاده آتش نشانی ضد یخ (fire hydrant) معروف هستند، به خودروهای منبع دار آتش نشانی است. علاوه بر این مورد، قابلیت ویژه این خوردو توانایی انجام ماموریت های جزئی و کوچک نیز می باشد.

 

خودروی تانکر آب

خودرویی سنگین که داراری مخزن آب به گنجایش 12000 لیتر یا بیشتر است. این خودرو دارای پمپ آتش نشانی نیست و تنها در مواقعی که به دلیل وقوع حریق های گسترده نیاز به آب زیادی باشد به محل آتش سوزی اعزام می گردد.

 

خودروهای نجات

این خودروها غالبا خودروهایی سبک هستند و دارای تجهیزات تخصصی نجات می باشند. البته انواع سنگین خودروهای نجات نیز در ناوگان خودرویی آتش نشانی وجود دارد که به هنگام نیاز به محل وقوع حوادث اعزام می شوند.

 

 مطلب مرتبط: آتش نشانی یا اطفا حریق چیست ؟ چگونه سازمان های آتش نشانی امروزی تشکیل شدند

 

خودروهای موجود در ایستگاه های آتش نشانی پشتیبانی

این خودروها شامل انواع بیل مکانیکی، لودر، بابکت، جرثقیل، تانکرهای سوخت رسان، خودروی حمل کف و فوم آتش نشانی، خودروهای نورافکن، خودروی حمل دستگاه تنفسی، تریلی های آب، بالابرها و همچنین نردبان ها می باشد.

به طور کلی می توان گفت برای هر منطقه عملیاتی در بحث آتش نشانی یک ایستگاه پشتیبانی با تجهیزات کامل در نظر گرفته شده است. البته ممکن است برخی از خودرهای آتش نشانی مثل نردبان و بالابر در برخی از ایستگاه های آتش نشانی نیز وجود داشته باشد که وجود آن ها بستگی زیادی به نوع ساختمان ها (بلند بودن ساختمان ها) و تراکم جمعیتی در آن منطقه دارد.