برای ارتباط از طریق واتس آپ کلیک کنید
دفتر فروش: تهران، سعادت آباد

تجهیزات آتش نشانی آتشران

واردکننده کلیه تجهیزات آتش نشانی، تولید کننده جعبه آتش نشانی و تامین کننده کپسول آتش نشانی

تلفن مشاوره:
١٨٨٨ ٨٨٦٨ (خط ویژه)

راهنمای خرید کپسول آتش نشانی مناسب

راهنمای خرید کپسول آتش نشانی مناسب

کپسول آتش نشانی به چه معناست؟

کپسول‌های آتش‌نشانی، دستگاه‌های قابل‌حمل هستند که برای خاموش‌کردن آتش‌سوزی‌های کوچک و یا کاهش تخریب آن‌ها قبل از رسیدن آتش‌نشان‌ها به صحنه استفاده می‌شوند. آنها در مکان‌هایی که شامل نقاط آتش‌سوزی، در ساختمان‌ها، کارخانه‌ها، حمل و نقل عمومی یا حمل و نقل هستند، در دسترس نگه‌داشته می‌شوند. انواع و تعداد دستگاه‌های خاموش‌کننده مورد نیاز برای یک منطقه توسط مقررات ایمنی در آن منطقه خاص اداره می‌شوند.

 

شما نمیتوانید برای مهار کردن آتش سوزی و اطفا حریق از هر کپسول آتش نشانی قدیمی استفاده کنید! در واقع این کار می تواند آتش سوزی را بدتر و شما را به خطر جدی بیاندازد.

هر نوع خاموش کننده به طور خاص برای استفاده در یک کلاس خاص از آتش مورد استفاده قرار می گیرد و فقط باید برای آن کلاس استفاده شود. قبل از خرید یک کپسول آتش نشانی، ضروری است که انواع آتش سوزی هایی را که شما ممکن است با آن روبرو شویدرا بشناسید.

 

 مطلب مرتبط: تجهیزات ایمنی و آتش نشانی که هر محل کسب و کار متفاوت به آن نیاز دارد

 

انواع کلاس های آتش سوزی از نظر آتشران

آتش سوزی کلاس A:

کپسول های آتش نشانی مربوط به آتش سوزی کلاس A برای برخورد با سوخت های معمولی، از جمله چوب، کاغذ، پارچه، و برخی از پلاستیک ها قابل استفاده هستند. برای ایمن کردن آتش های کلاس A، شما نیاز به اثرات جذب گرما از آب و یا اثرات پوشش (برخی از) پودر شیمیایی خشک است. تمام خاموش کننده های مناسب برای این نوع آتش با یک مثلث حاوی حرف A نشان داده می شوند.

 

آتش سوزی کلاس B:

کپسول های آتش نشانی کلاس B. دارای علامت با مربع حاوی حروف B برای استفاده با آتش سوزی های مایع و گاز قابل اشتعال، از جمله نفت و بنزین است. این خاموش کننده ها با محرومیت اکسیژن مورد نیاز از آتش برای حفظ سوزاندن و مهار انتشار گازهای قابل احتراق کار می کنند.

 

آتش سوزی کلاس C:

 کپسول آتش نشانی کلاس های C مناسب برای آتش سوزی شامل تجهیزات الکتریکی و توسط یک دایره حاوی حرف C قابل شناسایی هستند. هنگامی که تجهیزات الکتریکی را خاموش نمودید، می توانید از خاموش کننده های کلاس A یا B استفاده کنید.

 

آتش سوزی کلاس D:

کپسول های آتش نشانی که برای آتش سوزی کلاس D در نظر گرفته شده برای دسته های فلزات قابل احتراق در نظر گرفته شده است  این نوع آتش‌سوزی‌ها به یک کپسول آتش نشانی نیاز دارند که با فلز گداخته واکنش نشان نمی‌دهند و با علامت D در داخل یک ستاره پنج پر قابل تشخیص است.

 

 مطلب مرتبط: جعبه آتش نشانی یا فایرباکس چیست؟

 

بهترین انتخاب برای کپسول آتش نشانی مورد نیاز

کپسول های آتش نشانی علاوه بر درجه بندی برای کلاسهای خاص آتش سوزی در انواع مختلف بشرح زیر دسته بندی می شوند:

 

کپسول آتش نشانی از نوع خاموش کننده آب:

خاموش کننده های آب شایع ترین و ارزان ترین نوع خاموش کننده ها هستند، اما برای استفاده در آتش سوزی کلاس A شامل کاغذ، چوب، نی، زغال سنگ، لاستیک و پلاستیک جامد مورد استفاده قرار میگیرند. این خاموش کننده ها تنها آب دارند و مهار کردن آتش، بوسیله خیساندن مواد سوختنی با آب و جذب گرما از اجسام سوزان انجام می شود.

این نوع خاموش کننده برای دفاتر، فروشگاه های خرده فروشی، مدارس، هتل ها، انبارها و محل های داخلی مناسب است.

 

کپسول آتش نشانی از نوع خاموش کننده های پودر خشک:

این خاموش کننده ها یک پوسته را تشکیل می دهند که آتش را از بین می برد و از پخش آن جلوگیری می کند. آنها عموما ارزان و مناسب برای استفاده در سوختن جامدات، مایعات و گازها آتش سوزی کلاس A و B و C هستند و برخی از آنها به طور خاص برای آتش سوزی کلاس D فلزات قابل اشتعال طراحی شده اند.

خاموش کننده های پودر خشک دارای چندین معایب قابل توجه هستند. مهمتر از همه، پودر در صورت استنشاق خطرناک است بنابراین برای استفاده در دفاتر و خانه ها غیر قابل قبول است. همچنین آتش را خنک نمی‌کند، بنابراین احتمال اشتعال مجدد وجود دارد. در نهایت، در صورت استفاده از خاموش کننده پودر، شما نیاز به مقدار قابل توجهی از پاکسازی دارید و ممکن است به مبلمان نرم و ماشین آلات آسیب برساند.

 

کپسول آتش نشانی از نوع خاموش کننده گاز CO2 (دی اکسید کربن):

این نوع خاموش کننده حاوی دی‌اکسید کربن تحت فشار هستند که آتش را خفه می‌کند. آن‌ها باعث آسیب به آیتم‌های الکتریکی نمی‌شوند، بنابراین برای استفاده در آتش‌سوزی‌های کلاس B و الکتریکی مناسب هستند برای مثال، خاموش کردن تجهیزات کامپیوتری بزرگ.

 

امیدواریم این راهنمای خرید کپسول آتش نشانی که توسط شرکت آتشران گردآوری شده است به شما خواننده گرامی کمک کرده باشد. اگر در این خصوص و سایر مسائل مربوط به تجهیزات آتش نشانی سوالی دارید کارشناسان شرکت آتشران در خدمت شما عزیزان هستند. برای این منظور کافیست با تلفن مشاوره: ١٨٨٨ ٨٨٦٨ (خط ویژه) تماس حاصل بفرمایید.