برای ارتباط از طریق واتس آپ کلیک کنید
دفتر فروش: تهران، سعادت آباد

تجهیزات آتش نشانی آتشران

واردکننده کلیه تجهیزات آتش نشانی، تولید کننده جعبه آتش نشانی و تامین کننده کپسول آتش نشانی

تلفن مشاوره:
١٨٨٨ ٨٨٦٨ (خط ویژه)

شیر ایستاده ضد یخ آتش نشانی ( fire hydrant ) چیست؟

شیر ایستاده ضد یخ آتش نشانی ( fire hydrant ) چیست؟

شیر آتش نشانی fire hydrant یک شیر معمولا قرمز رنگی است که اکثر ما آن را در سر چهار راه ها و خیابان ها دیده ایم. این نوع شیرهای آتش نشانی در داخل یا خارج از یک ساختمان، محوطه پارکینگ، ناحیه صنعتی، معدن، جاده و غیره قرار داده می شود و به شبکه خدمات آب شهرداری و یا خدمات آب خصوصی متصل است. به شیوه ای که برای تامین فوری آب مورد نیاز آتش نشانان برای خاموش کردن آتش طراحی می شوند.

 

قوانین نصب شیرهای آتش نشانی fire hydrant

در بیشتر موارد حوادث، شیر فایر هیدرانت آتش نشانی روش اصلی آتش نشانها جهت اطفا حریق در ناحیه شهری است. قوانینی برای نصب شیرهای آتش نشانی در فواصل معین و مشخص وجود دارد همچنین شیرهای ایستاده آتش نشانی باید دسترسی آزاد به ساختمان‌ها، کارخانه‌ها، مناطق شهری و توسعه‌یافته داشته باشد زیرا این ابزار در بحث اطفا حریق جز مهمی از کنترل آتش‌سوزی و امنیت هستند.

برای جلوگیری از استفاده گاه و بی گاه و یا سوء استفاده؛ شیر فایر هیدرانت نیاز به ابزار خاصی برای باز کردن دارند که بصورت آچار مخصوص در اختیار آتش نشانان است و همچنین پارک کردن اتومبیل در فواصل 3 تا 5 متر از شیر فایر هیدرانت ممنوع می باشد، منطق اعمال این قوانین این است که در مواقع اضطرار شیر فایر هیدرانت باید قابل مشاهده و در درسترس آتش نشانان قرار بگیرد.

در مناطق روستایی که سیستم های آب شهری در دسترس نیستند، شیر فایر هیدرانت خشک برای تامین آب برای مبارزه با آتش سوزی استفاده می شوند. شیر فایر هیدرانت خشک معمولا به وسیله یک لوله بدون فشار و نصب شده است که دارای یک پایان در زیر سطح آب دریاچه یا حوض است به وسیله پمپ خودرو آتش نشانی جهت مکش آب از منبع مورد استفاده قرار میگیرند.

 

 مطلب مرتبط: تجهیزات ایمنی و آتش نشانی که هر محل کسب و کار متفاوت به آن نیاز دارد

 

خروجی آب از شیرهای فایرهیدرانت ضد یخ

این شیر های فایر هیدرانت از طریق خروجی 4 اینچ به ماشینهای آتش نشانی آبرسانی می کنند و از دو طرف آن که سایز خروجی آنها 2.5 اینچ می باشد بصورت مستقل به شیلنگهای آتش نشانی 2.5 اینچ و یا به وسیله تبدیل به شیلنگهای 1.5 اینچ آبرسانی می کنند تا عملیات اطفا صورت پذیرد.

رنگ شیر فایرهیدرانت معمولاً زرد یا قرمز است و دارای امکان ضد یخ بودن نیز هستند زیرا در مناطق سردسیر و در زمستان اگر این امکان در آن ها وجود نداشته باشد ممکن است خروجی آب از آن ها یخ بزند و دیگر امکان استفاده سریع از این شیرها وجود نخواهد داشت.

شیر های فایر هیدرانت از جنس چدن های معمولی و یا چدن های نشکن در سایز های 3 ، 4 و 6 اینچ و طول 135 تا 210 سانتی متر برای اتصال به شبکه اصلی آب از طریق فلنچ متصل می گردند، نوع استاندارد این شیر در ایران نیز تولید می گردند که شرکت آتشران مفتخر به تولید آن بصورت استاندارد می باشد.

 

 مطلب مرتبط: آگاهی در مورد سیستم ایمنی و آتش نشانی می تواند زندگی شما را نجات دهد